Wysoki kontrast: Włącz | Wyłącz

Strona główna

„Nie możemy zrobić nic lepszego, aby zapewnić sobie szczęście, jak żyć i umrzeć w służbie ubogim.”
(św. Wincenty a Paulo)

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej darczyńców Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów Państwa Barbary i Zenona Hajdugów, 08.07.2019 r.

           

  W dniu 08.07.2019 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej darczyńców Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów Państwa Barbary i Zenona Hajdugów.

Pan Zenon Hajduga urodził się w Brzesku Nowym. Od najmłodszych lat interesował go taniec. W szkole średniej i na studiach należał do zespołów baletowych. W 1954 roku Zenon Hajduga został zaangażowany jako tancerz do zespołu organizowanego przez Krakowskie Towarzystwo Operowe. Poprzez balet poznał swoją przyszłą żonę Barbarę. W 1960 roku stworzyli duet artystyczny, który nazwali "Zen-Bara" od imion: Zenon i Barbara. Przez wiele lat tańczyli w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Republice Federalnej Niemiec, Szwajcarii, Bułgarii oraz Jugosławii. Zdobywali nagrody m.in. w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie, Madrycie. W 1984 r. występowali w Watykanie przed Janem Pawłem II. Zenon Hajduga za swoje zaangażowanie na rzecz kultury został w 1985 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Zenon Hajduga pracował nie tylko jako artysta, ale - zgodnie ze swym wykształceniem - także jako ekonomista. W pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku był dyrektorem administracyjnym Opery i Operetki w Krakowie, potem dyrektorem Teatru Circot 2. Pracował z Tadeuszem Kantorem, prowadził administrację teatru i jednocześnie występował na scenie. Po zakończeniu kariery artystycznej Zenon Hajduga został dyrektorem administracyjnym krakowskich teatrów, w tym Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej. Pani Barbara zaangażowała się w działalność charytatywną. Z jej inicjatywy powstał w Krynicy pomnik Jana Kiepury, który małżeństwo w części sfinansowało.

Państwo Hajdugowie postanowili wesprzeć opiekę senioralną w Krakowie i przekazali znaczne oszczędności swojego życia na dofinansowanie budowanego przez Gminę MiejskąKraków Nowego Pawilonu Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów. Ten hojny gest stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców Krakowa i starzejące się społeczeństwo. Przy zachowaniu proporcji, nie sposób nie doszukać się również pewnych analogii do Państwa Helclów, którzy pod koniec XIX wieku wybudowali wspaniały obiekt w celu zapewnienia pomocy osobom ubogim, czym dali podwaliny pod funkcjonowanie domu pomocy społecznej ich imienia.

Państwo Hajdugowie wrażliwi na los drugiego człowieka angażowali się w pomoc dzieciom i osobom starszym, wspierali finansowo wiele organizacji charytatywnych w Krakowie i nie tylko. W związku z tą działalnością, w 2015 r. Zenon i Barbara Hajdugowie zostali laureatami XVI edycji konkursu o tytuł „Filantrop Krakowa”. Pani Barbara odeszła nagle w styczniu 2017 roku. Dziś pan Zenon widzi, że marzenie jego i ukochanej Barbary spełniło się. Dom Pomocy Społecznej otworzył drzwi nowego pawilonu dla ludzi potrzebujących.

W dniu 14.06.2018r. Prezydent Miasta Krakowa, podczas uroczystego otwarcia nowego pawilonu DPS, odznaczył Pana Zenona i pośmiertnie Panią Barbarę odznaczeniem „Honoris Gratia”. Pan Zenon nadal wspiera i interesuje się życiem Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów. Na wyposażenie nowego pawilonu DPS podarował zabytkowe pianino a także, w miarę możliwości, przekazuje mieszkańcom i pracownikom bilety na koncerty.

         Po uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej przez pana Zenona Hajdugę i zastępcę prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej
i komunalnejpana Andrzeja Kuliga zaproszeni goście oraz mieszkańcy Domu udali się wspaniały występ pani Bożeny Zawiślak – Dolny, panów Witolda Wrony oraz Jakuba Oczkowskiego. Przed koncertem był czas na krótkie, anegdotyczne wspomnienia pana Łukasza Lechao Pani Barbarze. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, wśród których był m.in.: przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Rady Miasta Krakowa, Rady Dzielnicy I, Przyjaciele Państwa Hajdugów.

Bardzo dziękujemy za uczestnictwo w tak ważenie dla nas uroczystości.

Foto DPS Helcle.