Galerie zdjęć

„Pokaz historyczny”

 

Tradycyjnie - od wielu lat spotykamy się z Mieszkańcami z DPS-ów na „Pokazie historycznym”. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania był utwór Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Mieszkańcy przygotowali role bohaterów „Wesela”, przypominając nie tylko wyglądem, ale i sposobem wysławiania historyczne postacie. Nasz Dom reprezentował Pan Włodzimierz.

Program muzyczno – artystyczny dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

Każdego roku Polacy przypominają dzień 1 września. Nad ranem 1 września 1939 r. niemieckie wojska zaatakowały polskie granice z wody, lądu i powietrza.
Także w naszym Domu z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pamięci o poległych żołnierzach i osobach cywilnych odbyło się spotkanie muzyczno - poetyckie. Grupa Wrzos przedstawiła program artystyczny, w którym m.in. można było usłyszeć wiele znanych pieśni wojskowych.

 

Zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie

 

W dniu 29 sierpnia 2017 r. zainteresowani Mieszkańcy Domu zwiedzali wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie pt. „Dziedzictwo”. Tajemniczy tytuł wystawy podkreśla ciągłość kulturową i możliwość odnajdywania przez każdego z nas niezmiennych elementów narodowej tożsamości. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć niepowtarzalne „skarbnice pamięci”. Każdy ze zwiedzających miał okazję, aby zastanowić się jak definiujemy naszą historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej związki z otaczającym nas światem.

Bukiety na Święto Matki Boskiej Zielnej

Dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej. W obrzędach świątecznych tradycją stało się błogosławienie wiązanek kwiatów i ziół, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa. W dniu poprzedzającym wymienione wyżej święto Mieszkańcy Domu uczestniczyli w warsztatach wykonywania bukietów, które zorganizowano w świetlicy DPS. Każdy Mieszkaniec miał okazję stworzyć własną kompozycję kwiatową, którą następnego dnia mógł poświęcić na uroczystej Mszy Świętej.

Jarmark u Helclów

W dniu 26 lipca 2017 r., z okazji uroczystości Świętej Anny, odbył się w naszym Domu „Jarmark u Helclów”. Odpust rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kaplicy pw. Św. Anny. Po Eucharystii - odpustowym zwyczajem - Mieszkańcy odwiedzali bogato przystrojone kramy. Nie zabrakło stoiska z watą cukrową. W loterii fantowej, w której każdy los był wygrany, można było zdobyć ciekawe prezenty. W świetlicy Domu przy dźwiękach wesołej muzyki można było skosztować pysznych wypieków. Uroczystość dopełniły odwiedziny Mieszkańców nie opuszczających łóżek, którzy zostali obdarowani upominkami.

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego

 

W słoneczny, lipcowy poniedziałek – w dniu 17 lipca 2017 r. - Mieszkańcy Domu odwiedzili Ogród Zoologiczny w Krakowie. Była to okazja do letniego odpoczynku na łonie natury oraz ciekawa forma spędzenia czasu. Niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki wzbudzały zainteresowanie i podziw. Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem oraz – co podkreślali Uczestnicy - atrakcyjną lekcją przyrody. Organizatorzy i uczestnicy wycieczki dziękują Dyrekcji i Pracownikom Ogrodu Zoologicznego w Krakowie za możliwość nieodpłatnego zwiedzenia ZOO.
Fot. A.P.

Wycieczka do Podziemi Rynku w Krakowie

 

Nie zważając na deszczową aurę w dniu 11 lipca 2017 r. Mieszkańcy Domu wybrali się na wycieczkę do Muzeum Podziemi Rynku w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy z ciekawością i zadowoleniem podziwiali zrekonstruowane warsztaty, relikty spalonej osady, kram średniowiecznego kupca, makietę miasta Krakowa z XV wieku.

Dużą atrakcją okazały się średniowieczne sposoby mierzenia i ważenia. Każdy mógł sprawdzić „ile waży kamieni” lub ile ”ma łokci wzrostu”.

Organizatorzy i uczestnicy wycieczki planują kolejne zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Fot. A.P.

Święto Ogrodów 2017 r. w DPS im. L. i. A. Helclów

 

W dniach 3 i 4 czerwca 2017 r., w ramach 12. Festiwalu Święto Ogrodów w Krakowie, odbyły się w naszym DPS, a szczególnie w ogrodzie Domu liczne imprezy i spotkania. Święto Ogrodów to  okazja dla mieszkańców Krakowa, aby zobaczyć piękno i wyjatkowość ogrodu otaczjacego gmach DPS przy ul. Helclów 2. To także możliwość wypoczynku wśród zieleni oraz skorzystania
z atrakcji kulturalnych przygotowanych przez organizatorów, m.in:

[ 2017.06.07 Dzień Sportu w Domu Pomocy Społecznej im L. i A. Helclów w Krakowie

 

Dzień Sportu „u Helclów ”

W środę 07.06.2017 roku odbył się w naszym Domu pierwszy „ Dzień Sportu”, dla Mieszkańców zorganizowany przez pracowników Działu Rehabilitacji. W obsłudze Dnia Sportu pomagali pracownicy Działu Terapeutyczno - Społecznego oraz Wolontariusze – studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierunek: Fizjoterapia.